Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD)
29 września szkoły w całej Europie, a nawet w Ameryce Południowej, Afryce i Azji obchodziły Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD).
29 września szkoły w całej Europie, a nawet w Ameryce Południowej, Afryce i Azji obchodziły Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD).
Na prośbę Dolnośląskiego Kuratora Oświaty umieszczamy list, w sprawie prac domowych i poprawiania ocen.
Informujemy, że nauczyciele języka polskiego przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pod hasłem „Polak ma essę!”. Należy zaznaczyć, iż patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji i Nauki. Inicjatywa edukacyjna jest skierowana do uczniów kl. 4-6, a jej głównym celem jest utrwalenie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów.
W piątek, 29 września, w SP nr 1 obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Jest to szczególne oraz wyjątkowe święto, na które corocznie z utęsknieniem czekają wszyscy uczniowie płci męskiej. Z tej okazji organizator wydarzenia, tj. Samorząd Uczniowski, obdarował wszystkich chłopców w szkole słodkościami z najlepszymi oraz najpiękniejszymi życzeniami. Opiekunem SU jest pani Agnieszka Janicka.
W tym roku również uczestniczyliśmy w jednej z największych polskich kampanii o tematyce historycznej!
Zawody w biegu sztafetowym są stałym, lokalnym wydarzeniem sportowym. Tegoroczny finał „Sztafetowych Biegów Przełajowych” w kategorii „Igrzysk Dzieci” (kl. 4-6) oraz „Igrzysk Młodzieży Szkolnej” (kl. 7-8) odbył się 2 października br. „Areną biegowej rywalizacji” stała się – kolejny raz – Olszyna, gdzie uczniowie SP nr 1 zaprezentowali swoje umiejętności biegowe, startując u boku 9 innych placówek powiatu lubańskiego. Warto też wspomnieć, że każda sztafeta składała się z sześciu zawodników, a uczestnicy mieli do pokonania następujące dystanse: 800 m (dziewczyny kl. 4-6, chłopcy kl. 4-6) i 1000 m (chłopcy kl. 7-8).
W czwartek, 5 października, w Pisarzowicach odbył się finał powiatowy w piłce nożnej dziewcząt – w kategorii Igrzysk Dzieci. W zawodach udział wzięły cztery zespoły: SP nr 2 w Lubaniu, SP w Pisarzowicach, SP ze Świeradowa Zdroju oraz lubańska Jedynka. Nasze dziewczęta rozpoczęły turniej od wygranej ze Świeradowem (2:0), by następnie bezbramkowo zremisować z SP2 w Lubaniu, a w ostatnim meczu pokonały rówieśniczki z Pisarzowic (znów 2:0). Tym samym zostały mistrzyniami powiatu w piłce nożnej! Dzięki temu, w kwietniu 2024 r., będą walczyły w zawodach o mistrzostwo strefy jeleniogórskiej.
W dniu 21 września, w Olszynie (na obiekcie SP3), odbył się finał powiatowy w piłce nożnej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci (kl. V-VI). W zawodach udział wzięły następujące placówki: SP1 Olszyna, SP3 Olszyna, SP Smolnik, SP Biedrzychowice, SP Pisarzowice, SP Świeradów Zdrój, SP2 Lubań, SP4 Lubań oraz SP1 Lubań. Nasz zespół w swojej grupie zajął I miejsce, pokonując kolejno rówieśników z: Świeradowa Zdroju (7:1), lubańskiej Dwójki (5:2) i olszyńskiej Jedynki (4:1). W półfinale nasi chłopcy znów zwyciężyli – tym razem z SP4 Lubań (3:0). Natomiast w finale spotkali się z drużyną ze Smolnika. To był niezwykle zacięty mecz, który szczęśliwie dla nas zakończył się wynikiem (6:5).
W dniach 21-23 września uczniowie klas 6a i 6c – wraz z opiekunami: p. Katarzyną Zając, p. Jadwigą Gruszką, p. Piotrem Barańskim i p. Sławomirem Zoniem – udali się do Warszawy. Wycieczka do stolicy Polski odbyła się w ramach projektu „Poznaj Polskę” MEiN. Młodzież z SP1, w czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu, zwiedziła, m.in. Zamek Królewski, Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Ogrody Wilanów czy Powązki. Ponadto udała się na Grób Nieznanego Żołnierza oraz do Muzeum Powstania Warszawskiego.
W dniach 25-26 września uczniowie klasy 5a (22 osoby), wraz z opiekunami panią Izabelą Biezą-Waśniewską – wychowawczynią oddziału oraz panem Marcinem Lewandowskim, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu k. Jawora (w województwie dolnośląskim). Ośrodek ten jest położony na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego.